Bölge Ara

 

İZMİR TARİHİ TANITIMI

 

Ege Bölgesi’nin incisi olarak bilinen en güzide kentlerimizden biridir Güzel İzmir. Çağdaş yaşamıyla, sahil boyunca serpilmiş palmiye ağaçlarıyla, ışıl ışıl parlayan geceleriyle İzmir her zaman çekici bir şehir olmaya devam etmektedir.Türkiye’nin en büyük 3. Kenti olan İzmir, gelişmiş ekonomik ve ticari ağlarıyla her geçen gün biraz daha modernize olmaktadır.Kozmopolit bir yapıya sahip olan İzmir, hoşgörülü,sıcakkanlı ve kültürlü insanlarıyla da huzur veren bir kent olmaktadır. İzmir’in bir çok fonksiyonları bulunmaktadır. Ege denizine uzun kıyıları bulunması itibariyle, Türkiye’nin en büyük 2. Liman kenti durumundadır. İzmir, yılın her döneminde capcanlı olan fuarlarıyla, kongreleriyle, sanatsal faaliyetleriyle, her mevsim sımsıcak kalan geceleriyle ve Kordon boyunca akan mutlu insanlarıyla parlayan bir yıldız gibi Egenin muazzam atmosferi içerisinde görülmeye değer bir kenttir.Tam bir ticaret kenti olan İzmir;Tarihi mekanları,coğrafi konumu,İzmir Otelleri,ve pansiyonları ile her yıl binlerce ziyaretçinin uğrak noktasıdır.Ayrıca İzmir bir başka önemli turistik beldelerimizden olan Kuşadası'da oldukça yakın mesafede olduğundan yerel halk yaz aylarında tatil için Kuşadası'nıda tercih etmektedir.Dünyaca ünlü Fransız yazar Victor Hugo, kentle ilgili ‘’İzmir bir prensestir’’ şeklinde övgü dolu sözler söylemiştir. İzmir, aynı zamanda yaz turizmininde merkezlerinden biridir.Çeşme yarımadası, gelişmiş tesisleri ve masmavi deniziyle oldukça rağbet gören turistik bir bölgedir. Ayrıca, içinde bulundurduğu kaplıcaları ile de şifa veren kaynaklara sahiptir. İzmir’in saymakla bitmeyecek görülmesi gereken noktalarından, en öne çıkanları sizler için şu şekilde derledik: 

 

 

İZMİR'DE GEZİLECEK YERLER

 

 

Efes Antik Kenti:  Antik Çağ’da Dünya’nın en büyük kenti olan bölge, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken önemli bir turizm noktası olmuştur.İnanç turizmi için ve özellikle Hristiyan inancı için en öenemli merkezlerden bir tanesi olan Efes Antik kenti; içerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapıtları bulundurmakta olup İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır.Türkiye’nin en önemli turistik merkezleri içinde bulunmaktadır.Aradan geçen onlarca asıra rağmen sağlamlığını büyük ölçüde koruyan Efes Antik KentiAmazon kadın savaşçıları tarafından kurulmuştur.Efes Antik Kenti;UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ülkemizdeki Letoon,Nemrut Dağı,Truva Antik Kenti,Cumalıkızık Köyü,Hattuşaş Antik Kenti,Pamukkale,Bergama Antik Kenti ve Kapadokya gibi lokasyonlardan bir başkasıdır Mutlaka ziyaret edilmesi gereken İzmir güzellikleri arasında başlara yazılması gereken çekici bir tarihi noktadır.

 

Şirince Köyü:  Adını, Maya Takvimleri kehaneti nedeniyle bütün dünyaya duyuran Şirince köyü, son dönemlerde dilden dile yayılan ünüyle hafızalara girmiştir. Köy esasında içerisinde barındırdığı muazzam doğal güzellikleriyle korunan nadide bir tablo gibidir. İzmir ziyaretinizde, Şirince’de enfes bir köy kahvaltısı yapabilir, Meşhur ahşap Şirince Evlerinin doğanın bütünleşmesini hayranlıkla seyredebilirsiniz.Ayrıca Dünyaca meşhur meyveli Şirince Köyü Şaraplarınıda deneyebilirsiniz.İzmir gezilecek yerler listenizin üst sıralarına koymalısınız bizce Şirinceyi.

 

Konak Meydanı ve İzmir Saat Kulesi:  İzmir’in en ünlü meydanı olan Konak Meydanında bulunan ve  İzmir'in simgesi olan Saat kulesine baktığınızda İzmir’de olduğunuzu hissedeceksiniz. Osmanlı dönemi mimari eseri olan İzmir Saat Kulesi, ince işlemeleri ile İzmir silüetleri arasında sıkça kullanılmaktadır.İzmir görülmesi gereken yerler listenizde bulunması gerekir.

 

İzmir Alsancak: İzmir'in Konak ilçesinde bulunan Alsancak tarihi binaları,müzeleri ve dünyanın en büyük Kruvaziyer gemileri ile İzmir'in en kalabalık semti olma özelliği taşımaktadır.Eski kiliselerini,Tarihi evlerini ziyaret edip İzmir'i yaşayabileceğiniz güzel bir lokasyon.İzmir gece hayatınında önemli merkezlerindendir.

 

İzmir Kordon Boyu: İzmir insanının en fazla rağbet ettiği ve İzmir halkı için deniz ile buluşma noktasıdır İzmir Kordon.Kendinizi muhteşem Ege denizi atmosferine bırakacağınız,günün yorgunluğunu denizden geçen yatları,gemileri seyrederek atabileceğiniz güzel bir gezi noktası.

 

Foça Karakum Plajı:  İzmir tatilinizde alternatif gezi noktalarından biri olabilecek Foça Karakum Plajı, Masmavi berrak denizi, incecik kumsallarıyla güneşin tadını çıkarıp, güzel bir tatil geçireceğiniz İzmir'in doğal güzelliklerinden bir tanesidir. 

 

Çeşme Ilıcaları:  Dünyada nadir görülen bir destinasyona sahiptir.Çeşme;hem plajları hemde sağlıklı kaynak sularıyla oldukça ilgi çekici turizm noktalarından biridir. Bölge;birbirinden güzel Çeşme Otelleri,pansiyonları ve Çeşmen'in doğal güzellikleri ile birleşince mükemmek bir tatil noktası haline geliyor.

 

Bergama Antik Kenti:  Çeşitli uygarlıklara evsahipliği yapan antik kent, muazzam tarihi geçmişiyle göz doldurmaktadır. Onlarca mimari eserin sergilendiği alanda, kendinizi İzmir tarihinin sayfaları arasında gezintiye çıkmış gibi hissedeceksiniz. Yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği antik kent, İzmir’in öne çıkan tarihi noktalarından biridir. İzmir gezinizde mutlaka görülmesi gereken bir tarihi mekan.

 

İzmir Enternasyonal Fuarı: Türkiye’nin en eski fuarlarından biri olan İzmir enternasyonel fuarı, yüzlerce farklı sektörden katılımcıların olduğu; bilhassa gelişen teknolojinin sergilendiği büyük bir fuardır. Her yıl Eylül ayında açılan enternasyonel fuarı, yoğun ilgi görmeye devam etmektedir.İzmir ziyaretinizde eğer konaklama tarihiniz fuar zamanına denk geliyorsa kesinlikle görmeniz gereken bir etkinlik.

 

İnkaya Mağarası:  İzmir ziyaretinizde plajların sahillerin ve tatlı güneşinin tadını çıkartırken, tarihi noktaları da ziyaret etme şansına sahipsiniz. Kentin öne çıkan kültür turizmi noktalarından biride İnkaya Mağarasıdır. 222 metrelik uzunluğu ve cezbedici dokusuyla görülmeye değer bir mekandır. 

 

İzmir Tarihi Asansör: 1907 yılında iki semti kolayca geçmek amacıyla yapılan mimari eser, kentin çokca ziyaret edilen yerlerinden biridir. Üst kısmında bulunan ahşap balkonu sayesinde, görkemli bir İzmir manzarası ayaklarınızın altına seriliyor. 

 

Gündoğdu Meydanı: İzmir’in en ünlü meydanlarından biridir. Mis gibi deniz kokusu eşliğinde, insan popülasyonunun en çok arttığı noktalarda gezintiye çıkmak içinizi ferahlatacaktır. 

 

Çeşme Boyalık Koyu: Tabiri caizse, ‘’denizinin berraklığından dibinin görülebildiği’’ muazzam bir yerdir. Kıyı boyunca uzanan lezzetli yemeklerin pişirildiği şık restaurantları ve popüler kafeleri ile keşfedilmeyi bekleyen ışıl ışıl bir tatil merkezidir.İzmir Çeşme tatiliniz için güzel bir seçenek olabilir.

 

Pergamon Antik Kenti:  2300 yıllık tarihi geçmişiyle, zamanın ruhunu soluyacağınız bir mimari eserler bütünüdür. İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan antik kent, yılın her döneminde konuklarının yoğun ilgi gösterdiği İzmir'in tarihi mekanlarından olmaya devam ediyor. 

 

Alaçatı:  İzmir Çeşme’nin en gözde tatil yörelerinden biri olan Alaçatı, İzmir’in yükselen değerleri arasına girmiştir. Her geçen dönem ziyaretçi sayısını arttıran bölge, son dönemlerde de rüzgar sörfü tutkunlarının gözde yeri olmuştur.Türk Tatilcilerininde en çok tercih ettiği turizm yörelerinden olan Çeşme Alaçatı ideal tatil duraklarından biridir.Alaçatı Otelleri,pansiyonları ile son yıllarda çok fazla yerli turist ağırlamaktadır.

 

İzmir Agora:  Oldukça fazla kalıntı eserin görücüye çıkarıldığı Agora, M.Ö 4. Yüzyılda sosyal hayatın kalbi durumunda olmuştur. Özellikle bazilikalarıyla ön plana çıkan Agora ziyaret edilmeye değer bir kültür turizmi merkezidir.

 

Çandarlı Kalesi:  Amazon kadın savaşçılarının güç sahibi olduğu bölgede inşa edilen tarihi eser, sapasağlam şekilde günümüze dek ulaşmıştır. Sahilde bulunması sebebiyle, panaromik bir görüntü oluşturmaktadır. Sıradışı bir kale görmek istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz

 

İzmir Kuş Cenneti:  Yaklaşık 220 kuş türünü görebileceğiniz, büyüleyici doğasıyla ruhunuzu okşayacak bir İzmir'e ait cennet köşesidir. Kuş gözlem kuleleleri sayesinde rahatça alan taraması yapabilme imkanınızda bulunmaktadır. Ayrıca bölgede bisiklet kullanarak tüm alanı baştan sona gezebilirsiniz.Gezi rehberinize alabilirsiniz.

 

Separis Tapınağı :  Roma medeniyetinin en yüksek tuğla yapısı olma özelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin yılın her döneminde ilgi gösterdikleri bir İzmir tarihi mekanlarındandır.İncil’de de adı geçen tapınakinanç turizmi açısından da önemli bir merkezdir. 

 

Bayındır Termal Turizm Merkezi:  Şifa veren kaynaklara sahip bölge, içerisinde bir çok tarihi ve kültürel mekanlarıda barındırmaktadır. Hem termallerinden sağlık alabilir, hemde kentin gözde noktalarını gezebilirsiniz.Sağlık turizmi için tercih edebilirsiniz.

 

 

İzmir Konaklama

 

Türkiye'nin popüler tatil beldelerini içinde bulunduran Güzel İzmir;gerek İzmir Otelleri,İzmir pansiyonları ve alternatif konaklama seçenekleri ile İzmir ziyaretiniz için çok fazla alternatifi bir arada sunacaktır.Bütçenize uygun bulabileceğiniz  İzmir Otelleri dünyanın klas otelleri arasına rahatlıkla girebilecek düzeydedir.Kiralık yazlık Daire ve Yazlık Villa Kiralama sektörünün lider firmalarından olan Dream Of Holiday ailesi olarak İzmir Villa Kiralama,İzmir Daire Kiralama ve İzmir Kiralık Apartlarımızla sizlere İzmir ve çevresinde çok yakında hizmet sunacağız.

 

 

İzmir Ulaşım

 

İzmir Ulaşım açısından kolay bir konumda bulunmaktadır, Karayolu ulaşımı dışında deniz ve Havayolu ile ulaşmakta mümkündür.İstanbul,Ankara,Bursa,Antalya gibi büyükşehirlerden İzmir iline düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.İzmir Havayolu ulaşımınız için Adnan Menderes Havalimanını kullanabilirsiniz.Adnan Menderes Havalimanı İzmir transferiniz için diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den detaylı bilgi alabilirsiniz.

 
Yandex.Metrica