Bölge Ara

Ölüdeniz'in Tarihi Tanıtımı

 
 
 
Adındanda anlaşılacağı gibi bir göl niteliğinde olan Fethiye Ölüdeniz ( Blue Lagoon ) Fethiye ilçemize bağlı olup; Muğla il sınırları içerisinde bulunan BodrumMarmaris, ve Dalyan kadar özelliklede yabancı turistlerin tercih ettiği güzel ülkemizin en önemli Turizm beldelerinden bir tanesidir.Muhteşem atmosferi ile her yıl yüzbinlerce insanı misafir eden Ölüdeniz; Türkiye'nin tanıtım filmlerinde de en başta gösterilmektedir.Ülkemizin Mavi Bayraklı Plajları'ndan olan Fethiye Ölüdeniz ( Blue Lagoon ) 2006 yılında büyük bir oy çoğunlu alarak Dünyanın En güzel Plajı seçilmiştir.Ölüdeniz'de Belcekız plajı dışında,Kıdrak plajı'da bulunmaktadır.Ölüdeniz; en şiddetli rüzgarlarda bile durağan masmavi suları ile dikkat çekmektedir.Anadolunun güneybatısında yer alan Ölüdeniz; Likya Medeniyetinde ''Işık ve Güneş diyarı'', Ortaçağ Medeniyetlerinde ise ''Uzak Diyar'' olarak isimlendirilmiştir.Yemyeşil ağaçlarla kaplı doğası,Turkuaz rengi, en şiddetli rüzgarlardan bile etkilenmeyen muhteşem durağan suyunda tek bir yosun göremeyeceğiniz Ölüdeniz Tatil amaçlı her yüzbinlerce ziyaretçisine ev sahipliği yapmaktadır.Ölüdeniz beldemizde Blue Lagoon plajı dışında Belcekız PlajıKumburnu plajı ve daha çok muhafazakar ailelerin tercih ettiği Kıdrak plajı'nda serinleme şansı bulabilirsiniz.Dünya üzerinde Yamaç Paraşütü yapabileceğiniz en güzel konuma sahip olan Ölüdeniz'de bir çok spor aktivitelerinin dışında Ölüdeniz çevresinde bulunan Dünyaca ünlü koylarıda ( Kelebekler Vadisi, Aya Nichola Adası, Deve Plajı vs) günlük bot turları ve özel teknelerle gezme şansı bulabileceksiniz.Ölüdeniz'in doğal güzellikleri, coğrafi konumu ve eski çağlara dayanan tarihi ile Türk turizminin en domino taşlarından birisidir.Bu kadar seçeneği bulabileceğiniz Turizm kenti için Ölüdeniz'in görülecek yerlerini ve aktivitelerini sizler için derledik.

 

 

 

Ölüdeniz'de Gezilecek Yerler 

 

 

 

Blue Lagoon: Ölüdeniz'ın adını da almış olduğu Dünya'nın uzak ara en iyi plajlarından bir tanesidir Blue Lagoon. Ücretli olarak girilen Blue Lagoon plajı yılın her dönemi dalgasız ve durağan suyu ile adı gibi ölü bir denizi andırmaktadır.Muhteşem plajı ve sığ suyu ile şüphesiz Ölüdeniz'in en önemli bölgesidir.Ölüdeniz tatilinizde Ölüdeniz'in gezilecek yerleri listenizde birinci sırada Blue Lagoon Plajı'nın bulunması gerekir.

 

Belcekız Plajı: Ölüdeniz tatilinde en çok tercih edilen lokasyon Belcekız Plajı'dır.Ölüdeniz Otellerinin ve restaurantlarının hemen bitiminde yer alması ve halka açık olmasından dolayı Ölüdeniz'in en önemli yeri olma özelliği taşımaktadır.Blue Lagoon Plajı sağ kısmında  Kıdrak Plajı ise sol kısmında bulunmaktadır.

 

Kıdrak Koyu: Ölüdeniz plajının hemen sol tarafında yaklaşık 900 metre mesafede bulunmaktadır.Ölüdeniz'in en pöpüler kamp alanları içerisinde de bulunan Kıdrak Koyu sakinliği bakımından daha çok muhafazakar ailer tarafından tercih edilmektedir.Ölüdeniz tatilinde biraz daha sakinlik arayan misafirlerimiz için tavsiyemizdir Kıdrak Koyu ve Plajı.

 

Kelebekler Vadisi: Fethiye'nin Faralya Köyü'nde bulunan Kelebekler Vadisi;Ölüdeniz'in en çok bilinen ve en merak edilen lokasyonlarından bir tanesidir.Ulaşımın teknelerle sağlanan Kelebekler Vadisi her yıl yüz binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.Bungalow tarzı evlerde çadırlarda konaklanma sağlanılan bölge özellikle Dünya genelindeki gezginler tarafından rağbet görmektedir.Muhteşem doğanın deniz ile buluştuğu Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz Tatilinizde gezi güzergahınızda kesinlikle bulunması gereken yerlerden bir tanesi.

 

Kabak Koyu: Fethiye Ölüdeniz'e 15 km mesafede bulunan ve tarihte Işıklar Ülkesi olarak anılan Faralya Köyü sınırları içerisinde yer alan Kabak Koyu,muhteşem doğasının yanında kusursuz denizi ile de misafirlerini kucaklamaktadır.Dış dünya ile bağlantınızın kesileceği Kabak Koyu,her şeyden her düşünceden uzak kalabileceğiniz ve tatilinizi huzur ve sakinlikle geçirebileceğiniz tamamen saklı bir cennettir.Ölüdeniz'de gezilecek yerler listenize Kabak Koyu'nu kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

Likya Yolu: Panaromik olarak Ölüdeniz Manzarasını seyredebileceğiniz ve tertemiz Ölüdeniz doğası ile baş başa kalabileceğiniz tarihi Likya Yolu,Ölüdeniz Tatilinize extra bir deneyim katacaktır.Trekking tutkunlarının sıklıkla gezintiye çıktığı Likya Yolu,deniz ve kumsaldan sıkılan misafirlerimiz için tavsiye edebileceğimiz lokasyonlardan bir tanesi.

 

 

 

Ölüdeniz'de Yapılabilecek Aktiviteler

 

 

 

Yamaç Paraşütü: Şüphesiz ki ; Ölüdeniz denince akla ilk gelen Yamaç Paraşü'tür.Dünyanın en güzel Yamaç Paraşütü pisti olan Ölüdeniz'de bulunan ve yaklaşık olarak 1900 metre yüksekliğe sahip olan  Babadağ'dan atlayıp Dalaman sahillerini,Eşen Ovasını ve muhteşem Ölüdeniz manzarasını seyredebilirsiniz.Ölüdeniz'e gelip Yamaç paşarütü yapmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

 

Tekne Turları: Günlük tekne turlarına katılıp dünyaca ünlü olan Gemile Adası, Kelebekler Vadisi, Aya Nikola Adalarını ve Deve Plajını ziyaret edip muhteşem serin sularında yüzebilirsiniz.Ölüdeniz'de gezilecek yerler listeniz için önerimizdir.

 

Su Sporları: Ölüdeniz civarında bulunan bir çok su sporlarını ( Jet ski,rüzgar sörfü, su kayağı, flyboard,banana,ringo) deneme şansı bulabilirsiniz.Ölüdeniz tatilinizde eğlenceli zamanlar geçireceksiniz.

 

Safari Turu: Jeep Safari ile turlarına katılıp Ölüdeniz Fethiye'nin tarihi ve Ölüdeniz'in turistik yerlerini gezip görme şansı bulabilirsiniz.Günlük tur firmalarının Ölüdeniz'de konakladığınız Otele kadar servisleri mevcuttur.

 

Doğa Yürüyüşü: Eğer bir doğa tutkunuysanız Fethiye Ölüdeniz coğrafi yapısı ve tarihi dokusuyla Trekking yapabileceğiniz en güzel yerleşim merkezlerinden bir tanesidir.Ölüdeniz Fethiye bölgesine ait 3d panaromik Sanal turuna burdan ulaşabilirsiniz.

 

At ve Atv Safari: At Safari turlarına katılıp yada Atv araçlarıyla KayaköyGemile Adası gibi mistik havası olan yerleşim yerlerini eğlenceli bir şekilde gezme şansı bulabilirsiniz.Ölüdeniz coğrafyasındaki tabiat harikası yerleri görme şansı bulabileceksiniz.

 

Ölüdeniz Gece Hayatı: Türkiye'de tatil için Alanya, Kuşadası, Didim, Kalkan gibi en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi de Ölüdeniz'dir.Muhteşem plajları,tarihi dokusu ve onlarca gezilip görülecek yerlerinin yanı sıra Ölüdeniz geceleri de en az Marmaris gece hayatı, Bodrum gece hayatı, Didim gece hayatı ve Alanya gece hayatı kadar renkli geçmektedir.Özellikle gün batımında sıra sıra kaliteli bar ve restaurantların bulunduğu Ölüdeniz sahil şeridi ve Ölüdeniz barlar sokağı'nda dünyaca ünlü lezzetleri ve kokteylleri tatma şansı bulabilirsiniz.Eğlence konusunda da oldukça başarılı olan Ölüdeniz gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar sizleri büyüleyecektir.Ayrıca çok Fethiye Gece Hayatı'nın kalbi olan Hisarönü sadece 3 km uzagınızda olacaktır.Hisarönü Barlar SokağıÖlüdeniz'in gece hayatına iyi bir alternatif olacaktır.

 

 

 

Ölüdeniz'in Efsanesi

 Belcekız adı da Ölüdeniz Tarihinde  bir efsaneye dayanıyor. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel mi güzel Belcekız’ı görür. Görür görmez de vurulur. Kızın yüreğine de ateş düşer ama delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollar. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece görüşürler. Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına patlar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar ise oğlunun gönül macerasını bildiği için oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamak istediğini sanır. Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba oğul arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Günün ilerleyişine göre rengi değişip duran deniz belki de bir oğlana bir kıza yanmaktadır.

 

 

 

Ölüdeniz'e Ulaşım 
 
 

 

Karayolu UlaşımÖlüdeniz Karayoulu ulaşımı; Fethiye Otogarı üzerinden yapılmaktadır.Fethiye bölgesine AntalyaMuğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu ile bütün illerimizden ulaşabilirsiniz.Ayrıca İstanbulAnkaraİzmirBursaAntalya gibi büyükşehirlerden  Fethiye ilçemize otobüs seferleri yapılmaktadır.Fethiye'den de Ölüdeniz'e her 10 dk da bir Minibus seferi yapılmaktadır.

 

Havayolu Ulaşım: Dünyanın en büyük Havaalimanlarında olan Dalaman Havalimanı, Ölüdeniz'e sadece 65 km mesafededir.Ölüdeniz Dalaman Havalimanı Transfer talepleriniz için Arsis Vip Transfer firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.Arsis Fethiye Araç Kiralama olarak Ölüdeniz transferi dışında Fethiye araç kiralama hizmeti de sunmaktayız.Talepleriniz doğrultusunda Kiralık Aracınızı Dalaman Havaalanı'nda teslim alığ teslim edebilirsiniz.

 

Denizyolu UlaşımFethiye limanı alternatif deniz ulaşımı için güzel bir seçenek olacaktır Ölüdeniz beldesine. Fethiye Limanı Doğal güzelliklerinden dolayı dünyanın her yerinden yatçılarında uğrak bir yeri olma özelliği taşımaktadır.Yat Kiralama sektörünün lider firmalarından bir tanesi olan Arsis Yat Kiralama olarak Göcek LimanıBodrum LimanıKuşadası LimanıMarmaris Limanı ve Kalkan Limanında sunmuş olduğumuz Gulet Kiralama ve Motoryat Kiralama hizmetini Fethiye Limanı'nda da sunmaktayız.Detaylı bilgi için çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Ölüdeniz'de Konaklama

 

 

 

Ölüdeniz; Konaklama ve yerleşim açısından Belceğiz MahallesiHisarönü Mahallesi ve Ovacık Mahallesi olarak üç mahallede konumlanmıştır. Ölüdeniz Otelleri içerisinde en kaliteli ve denize sıfır Oteller Belceğiz mahallesinde bulunmakta olup ve diğerler Ölüdeniz otellerine ve pansiyonlarına oranla pahalıdır. Ölüdeniz Otelleri içinde en ucuz olanlar daha çok Ovacık ve Hisarönü'nde bulunmaktadır.Ayrıca Ovacık Villa kiralamaHisarönü Yazlık Apart Daireler ile Ölüdeniz konaklama sektörü için büyük ölçüde önem arzetmektedir.Dream Of Holiday firması olarak Ölüdeniz'de birçok Kiralık VillaKiralık YazlıkKiralık Apart ve Kiralık Dairelerde siz tatilcilerimize hizmet sunmaktayız.Ölüdeniz Villa KiralamaÖlüdeniz Yazlık Kiralama ve Ölüdeniz Kiralık Apartlarımızı web sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

 

 

Eşsiz Ölüdeniz Doğası ve Ölüdeniz tarihi yapısıyla Ölüdeniz Tatiliniz bütün bir yılın yorgunluğunu ve stresini atabilmeniz için çok doğru bir seçenek olacaktır. 

 

 

Yandex.Metrica