Bölge Ara

ÖLÜDENİZ TARİHİ TANITIMI

 
 
Adındanda anlaşılacağı gibi bir göl niteliğinde olan Fethiye Ölüdeniz ( Blue Lagoon ) Fethiye ilçemize bağlı olup; Muğla il sınırları içerisinde bulunan Bodrum,Marmaris,ve Dalyan kadar özelliklede yabancı turistlerin tercih ettiği güzel ülkemizin en önemli Turizm beldelerinden bir tanesidir.Muhteşem atmosferi ile her yıl yüzbinlerce insanı misafir eden Ölüdeniz;Türkiye'nin tanıtım filmlerinde de en başta gösterilmektedir.Ülkemizin Mavi Bayraklı Plajlarından olan Fethiye Ölüdeniz ( Blue Lagoon ) 2006 yılında büyük bir oy çoğunlu alarak Dünyanın En güzel Plajı seçilmiştir.Ölüdeniz'de Belcekız plajı dışında,Kıdrak plajı'da bulunmaktadır.Ölüdeniz;en şiddetli rüzgarlarda bile durağan masmavi suları ile dikkat çekmektedir.Anadolunun güneybatısında yer alan Ölüdeniz; Likya Medeniyetinde ''Işık ve Güneş diyarı'', Ortaçağ Medeniyetlerinde ise ''Uzak Diyar'' olarak isimlendirilmiştir.Yemyeşil ağaçlarla kaplı doğası,Turkuaz rengi, en şiddetli rüzgarlardan bile etkilenmeyen muhteşem durağan suyunda tek bir yosun göremeyeceğiniz Ölüdeniz Tatil amaçlı her yüzbinlerce ziyaretçisine ev sahipliği yapmaktadır.Ölüdeniz beldemizde Blue Lagoon plajı dışında Belcekız Plajı,Kumburnu plajı ve daha çok muhafazakar ailelerin tercih ettiği Kıdrak plajında serinleme şansı bulabilirsiniz.Dünya üzerinde Yamaç Paraşütü yapabileceğiniz en güzel konuma sahip olan Ölüdeniz'de bir çok spor aktivitelerinin dışında Ölüdeniz çevresinde bulunan Dünyaca ünlü koylarıda ( Kelebekler Vadisi,Aya Nichola Adası,Deve Plajı vs) günlük bot turları ve özel teknelerle gezme şansı bulabileceksiniz.Ölüdeniz doğal güzellikleri,coğrafi konumu ve eski çağlara dayanan tarihi ile Türk turizminin en domino taşlarından birisidir.Bu kadar seçeneği bulabileceğiniz Turizm kenti için Ölüdeniz'in görülecek yerlerini ve aktivitelerini sizler için derledik.

 

     
Ölüdeniz Efsanesi

Belcekız adı da Ölüdeniz Tarihinde  bir efsaneye dayanıyor. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel mi güzel Belcekız’ı görür. Görür görmez de vurulur. Kızın yüreğine de ateş düşer ama delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollar. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece görüşürler. Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına patlar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar ise oğlunun gönül macerasını bildiği için oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamak istediğini sanır. Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba oğul arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Günün ilerleyişine göre rengi değişip duran deniz belki de bir oğlana bir kıza yanmaktadır.

 

 
 
Ölüdeniz Ulaşım 
 

Karayolu Ulaşım: Ölüdeniz Karayoulu ulaşımı; Fethiye Otogarı üzerinden yapılmaktadır.Fethiye bölgesine Antalya,Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu ile bütün illerimizden ulaşabilirsiniz.Ayrıca İstanbul,Ankara,İzmir,Bursa,Antalya gibi büyükşehirlerden  Fethiye ilçemize otobüs seferleri yapılmaktadır.Fethiye'den de Ölüdeniz'e her 10 dk da bir Minibus seferi yapılmaktadır.

Havayolu Ulaşım: Dünyanın en büyük Havaalimanlarında olan Dalaman Havalimanı Ölüdeniz'e sadece 65 km mesafededir.Ölüdeniz Dalaman Havalimanı Transfer talepleriniz için Arsis Vip Transferden bilgi alabilirsiniz.

Denizyolu Ulaşım: Fethiye limanı alternatif deniz ulaşımı için güzel bir seçenek olacaktır Ölüdeniz beldesine.Fethiye Limanı Doğal güzelliklerinden dolayı dünyanın her yerinden yatçılarında uğrak bir yeri olma özelliği taşımaktadır.Fethiye Özel Yat Kiralama yada Gulet Kiralama ihtiyaçlarınız için Arsis Yat Kiralama firması olarak karşılayabiliriz.

 

 

Ölüdeniz Konaklama

 

 

Ölüdeniz; Konaklama ve yerleşim açısından Belceğiz Mahallesi,Hisarönü Mahallesi ve Ovacık Mahallesi olarak üç mahallede konumlanmıştır.Ölüdeniz Otelleri içerisinde en kaliteli ve denize sıfır Oteller Belceğiz mahallesinde bulunmakta olup ve diğerler Ölüdeniz otellerine ve pansiyonlarına oranla pahalıdır.Ölüdeniz Otelleri içinde en ucuz olanlar daha çok Ovacık ve Hisarönünde bulunmaktadır.Ayrıca Ovacık Villa kiralama,Hisarönü Yazlık Apart Daireler ile Ölüdeniz konaklama sektörü için büyük ölçüde önem arzetmektedir.Dream Of Holiday firması olarak Ölüdeniz'de birçok Kiralık Villa,Kiralık Yazlık,Kiralık Apart ve Kiralık Dairelerde siz tatilcilerimize hizmet sunmaktayız.Ölüdeniz Villa Kiralama,Ölüdeniz Yazlık Kiralama ve Ölüdeniz Kiralık Apartlarımızı web sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

 

Ölüdenizde Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

 

1. Şüphesiz ki ; Ölüdeniz denince akla ilk gelen Yamaç Paraşütür.Dünyanın en güzel Yamaç Paraşütü pisti olan Ölüdeniz'de bulunan ve yaklaşık olarak 1900 metre yüksekliğe sahip olan  Babadağ'dan atlayıp Dalaman sahillerini,Eşen Ovasını ve muhteşem Ölüdeniz manzarasını seyredebilirsiniz.Ölüdeniz'e gelip Yamaç paşarütü yapmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

2.Günlük tekne turlarına katılıp dünyaca ünlü olan Gemile Adası, Kelebekler Vadisi, Aya Nikola Adalarını ve Deve Plajını ziyaret edip muhteşem serin sularında yüzebilirsiniz.Ölüdeniz gezilecek yerler listeniz için önerimizdir.

3. Ölüdeniz civarında bulunan bir çok su sporlarını ( Jet ski,rüzgar sörfü, su kayağı, flyboard,banana,ringo) deneme şansı bulabilirsiniz.Ölüdeniz tatilinizde eğlenceli zamanlar geçireceksiniz.

4.Jeep Safari ile turlarına katılıp Ölüdeniz Fethiyenin tarihi ve Ölüdeniz'in turistik yerlerini gezip görme şansı bulabilirsiniz.Günlük tur firmalarının Ölüdeniz'de konakladığınız Otele kadar servisleri mevcuttur.

5.Eğer bir doğa tutkunuysanız Fethiye Ölüdeniz coğrafi yapısı ve tarihi dokusuyla Trekking yapabileceğiniz en güzel yerleşim merkezlerinden bir tanesidir.Ölüdeniz Fethiye bölgesine ait 3d panaromik Sanal turuna burdan ulaşabilirsiniz.

6.At Safari turlarına katılıp yada Atv araçlarıyla Kayaköy,Gemile Adası gibi mistik havası olan yerleşim yerlerini eğlenceli bir şekilde gezme şansı bulabilirsiniz.Ölüdeniz coğrafyasındaki tabiat harikası yerleri görme şansı bulabileceksiniz.

7.Özellikle gün batımında sıra sıra kaliteli bar ve restaurantların bulunduğu Ölüdeniz sahil şeridi ve Ölüdeniz barlar sokağında dünyaca ünlü lezzetleri ve kokteylleri tatma şansı bulabilirsiniz.Eğlence konusunda da oldukça başarılı olan Ölüdeniz gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar sizleri büyüleyecektir.Ayrıca çok Fethiye Gece Hayatının kalbi olan Hisarönü sadece 3 km uzagınızda olacaktır.Hisarönü Barlar Sokağı;Ölüdeniz gece hayatına iyi bir alternatif olacaktır.

Eşsiz Ölüdeniz Doğası ve Ölüdeniz tarihi yapısıyla Ölüdeniz Tatiliniz bütün bir yılın yorgunluğunu ve stresini atabilmeniz için çok doğru bir seçenek olacaktır. 

 

 

Yandex.Metrica